Kutsal Kediler !

Güncelleme tarihi: 27 Mar 2020Kutsal Kediler ! İnanışlarda kedilerin yeri nedir?

Her inanış ve toplumlarda hayvanların kutsal olarak nitelendirildiğini görürüz. Bizim dinimizde develerin kutsal olduğu inanışı hakimken Hinduizm'de inekler, maymunlar gibi hayvanların da kutsal mertebede olduklarını bilmekteyiz.

Mısırlılarda ise Kedilerin kutsal olduğunu keşfederiz. Kedilerin evcilleştirilme zamanları salgın hastalıklardan toplumları koruduğu gerekçesi ile ortaya çıkmıştır. Veba gibi kara ve ölümcül hastalığın minik haşereler ve fareler üzerinde taşınan bitlerden ileri geldiği savı ile farelerin popülasyonunu koruma altında tutan besin zincirindeki önemli halka pek tabi kediler olmuştur.

Psişik güçleri de olduğu iddia edilir. Pek çok heykelde, hiyerogliflerde de resmedildiğini, kutsandığını görürüz. Diğer yandan hayvan dostlarımız olarak nitelendirdiğimiz bize en yakın evcil yaratıklardık. Sevimli, uyumlu ve yaşam tehtidi oluşturmayan, aksine bizi koruyan, stresimizi azaltan neşe veren dostlarımızdır.

Vefa sözcüğünü kediler ile bağdaştıramayan bireyler için şu savı söyleyebiliriz. Avcı iç güdüleri ile yaratılan kediler sahiplerini seçerler. Onlara baktığınız ya da siz onları seçtiğiniz için sizle değildirler. Onlar sizi sahipleri olarak seçtikleri için vefa kavramını söyleyemiyoruz. Bu ayrımı bir kere daha düşünmenizi isterim. Biliyorsunuz ki astroloji sembolik bir bilgi. Hayvanları klasifike ettiğimizde kedilerin gezegenini Venüs olarak atfederiz.

Venüsyen grupta incelediğimizde kendi doğalarını da gözlemlemiş oluruz. Venüs gibi sevgi dolu, rahat, miskin, avcı, stratejik, evcil, domestik, doğurgan, dişil ve sevimlidir. Venüs'ün tüm doğası ile örtüşen niteliklere sahiptir. Her ne kadar sevimli desekte avcı yönü, pençeleri yani tırnakları olduğu unutulmamalıdır. Pusuya yatması, sinsice avına odaklanması ve strateji geliştirmesi de Venüs'ün Mars gibi değil de soğuk savaş gezegeni olduğu savı ile örtüşür. Mars direkt avına giderken Venüs plan ve strateji geliştirir.

Tüm bu bilgiler yanında herşeyin haritasını oluşturabildiğimiz gibi hayvan dostlarımızın da haritalarını inceleyebiliriz. Ben kendimden çok yakın bir örnekle sizi kendi kedimin haritasıyla buluşturacağım. Adı "Boncuk". Elimde doğdu diyebilirim. Benimle yaşamayı seçti, beni tercih etti ve biz bir uyum yakaladık onunla. Şimdi haritasına bakalım.


Boğa Güneşli erkek kedim Boncuk'un evde en sevdiği bölüm mutfak :) Acaba neden...?

Venüs'ü koç'ta ve zararda olduğu için ergenliği zor geçti. Venüs'ü ile Mars'ı arasında karşılıklı ağırlaması var. Erkek kediler ona kur yaptı, üstüne çıktılar. Onu dişi zannettiler. Ama şuan gayet maço benim kedim :)


Hobi evi beşinci evi ikizlerde ve yöneticisi Merkür boğa'da. Verdiğim kaşarlar ya da sosisler ile oyun oynuyor, onları önce kovalıyor sonra yiyor. Ve ikizler özelliği ile oyuncaklarından çok çabuk sıkılıyor paşam.

İlişkiler evini yengeç kesiyor. Ay da güçlü konumda sorumluluklar evi yengeçte.

Kardeşleri ile dip dibe büyüdü. Bakınız küçüklüğüne ait sağdaki fotografta minik cüssesine büyük gelen siyah kafası ile uyukluyor. Teyzesinin çocuklarını da kendi çocuğu gibi sahipleniyor, annelik yapıyor, onları koruyor, tüylerini yalıyor, bakımlarına önem veriyor. Bir erkek kediden beklenmeyecek hareketler fakat 6. ev ay ve yengeç özellikli doğum haritasından pek tabi beklenecek bir hareket :)