Koç Burcu

Güncelleme tarihi: 31 Tem 2020


Zodyak Koç Burcu ile başlar. Her burç, doğum haritamızda bir eve yerleşmektedir. Koç Burcu, kale kapılarının yıkımında kullanılan koç başlarını düşünün. Koç, öncüdür. Aktiflik, ataklık ve çevikliktir. Militarist yandır. Sonun ne getireceğini düşünmeden yapılan ilk hareketlerdir. Savaşçı, sportif ve güçlü özelliktedir.

İlk burç olduğu için bebek gibidir. Arkadan itilmek, poh pohlanmak ister. İlgi ister. Fazla ilgide şımarır. Çocuklar birşeyi elde etmek için tüm direncini nasıl gösteriyorlarsa Koç'ta gösterir. O nedenle inatçılık yine bu burçta gözlemlenir.

Çabuk parlayıp yine çabuk sönen tavrı ile Koç ilk izlenimlerimiz, aktiflik ve hareket etme kabiliyetlerimizdir. Çocuksu sevinç ve heyecanlarımızdır. Start vermemiz gereken konulardır. Enerjimizdir. Sabırsızlığımızdır. Belki kavgacı yanımızdır. Sözümüzü esirgememek, patavatsızlık ve ilkellik barındırır. İlk dünyaya geliş gibi düşünmeliyiz. İlkel ve temiz duygu durumu ile düşünmeliyiz.

(21-22 Mart, 22 Nisan)

Latince: Aries

Yönetici: Mars

Yücelim: Güneş

Element: Ateş Nitelik: Öncü


Koç Burcu eril özelliği ile ateş elementine mensuptur. Hayata ilk geliş, anne rahmini yırtarak gerçekleşir. Bu nedenle yırtıcı güç, ilk nefes Koç ile ilişkilendirilir. Evrenin oluşum modellerinde de geçmişe baktığımızda ufak bir cemreden, bir kıvılcımdan meydana geldiği düşünülmüştür. Üzerinde yaşadığımız gezegenimizin de milyar yıllar önce dev ve kaynayan bir ateş topu olduğunu hatırlamakta fayda vardır.

Ateş kendi doğası gibi öncüdür. Hızlı ve yayılmacıdır. Hızla yayılır ve hızla söner. Ne kadar rüzgarın ya da havanın olduğuna göre bu oran değişir. Hava elementi Ateş'in dostudur. Yani koç burçları için Hava elementi diğer burçlar ile anlaşabildiklerini söylemek gereklidir.

Koç Burcu haritalarımızda birinci evin doğası gibi davranacaktır. Hareket ve ilk adımlar, ilk etkiler bu burcun doğasında saklıdır. Karşılaştırmalı bakış ile Koç burcunun zıttı Terazi arketipine yoğunlaşalım.

KARŞILAŞTIRMALI BAKIŞ KOÇ BURCU

*

Ateş elementidir.

Tez canlılıktır.

Aktifliktir.

İlkelliktir.

Ben merkezcildir.

Kendi önceliğidir.

Sonucu düşünmez.

İlk girşimi başlatır.

İnatçı yapısı hakimdir.

TERAZİ BURCU

*

Hava elementidir.

Soğuk kanlılıktır.

Bireysel değildir.

İlişkiseldir.

Diyalogtur. Monolog değil.

İnce ve nezakettir.

Düşünseldir.

Karşı tarafı düşünmektir.

Hak vermektir.

Koç Burcu Arketipi bir Polis ile Terazi Burcu arketipli bir Polis'i düşündüğümüzde olay anlarındaki yaklaşımları için şunları özetleyebiliriz. Koç Burcu arketipli Polis, direkt olaya giriş yapar. Kim haklı kim haksız gözetmeksizin ya suçlu bulduğuna hiddetlenir ya da karşı tarafı dinlemeksizin merkez karakolunun yolunu tutar.


Terazi Burcu arketipli Polis ise olay yeri incelemede soğuk kanlı tavrını korur. Bir yaralı varsa hemen Ambulans'ı çağırır, sağlık ekiplerine haber verir. Her iki tarafı da dinler ve ona göre davranır. Bazen her iki tarafın da haklı sebeplerini ortaya çıkarabilir.