8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne Özel Tarihin Akışını Değiştiren 8 Kadın HaritasıDünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.


Tarihin akışını değiştiren 8 kadının doğum haritasını 8 Mart’a özel inceleyeceğiz. Haritaları incelerken tarihe bakacak, onların yaşamlarında yolculuğa çıkacağız.


Her biri yetenekli, her biri cesur ve kendi alanlarındaki başarıları ile isimlerini Dünya tarihine yazdıran 8 kadını astrolojik haritalarıyla inceleyelim…


Kısa kısa değineceğimiz haritalarında belli noktalarda kendinizden kesitler bulursanız lütfen benimle paylaşın…


Florence Nightingale

Florence Nightingale 12 Mayıs 1820–13 Ağustos 1910

İngiliz sosyal reformcu, istatistikçi ve hemşire. Modern hemşireliğin kurucusudur. Kırım Savaşı sırasında eğitim alan hemşirelerin yöneticisi olarak öne çıkmış, savaşta yaralanan askerlerin tedavi ve bakımlarını yapmıştır. Hemşireliğe son derece olumlu bir itibar kazandırmış ve Viktorya kültüründe bir ikon olmuştur. Özellikle gece gündüz demeden yaralı askerlere baktığı için kendisine “Lambalı Kadın” denmiştir.

Haritasında başak burcu yükseliyor. Burcun doğasında hizmet ve bakımı anlatan temalar bulunmakta. Yöneticisi Merkür 8. Evde ve koç burcunda, 8. Ev temalarında yine ameliyatlar, krizi deneyimleme, kurtarma ve dönüşüm temaları bulunmakta. Merkür’ün 4. Evdeki Uranüs ile yaptığı üçgen açı ve Uranüs’ün burç dışından Neptün ile kavuşumu bize kişinin bakıma, kurtarmaya ve köklü dönüşümlere kendini adayabileceğine işaret etmekte.

Uranüs – Plüton karesi toplumun belirlediği standartlara uymaktan hoşlanmayan, kendi kurallarıyla yaşayan, şiddetli değişim ve dönüşümleri yaşayan, krizleri deneyimleyen demektir.Kuzey Ay düğümünün chiron ile kavuşumda olması misyonunun yaraları şifalandırmak olduğunu, bu dünyada olma nedeni olarak şifa enerjisi taşıdığını anlatıyor. Plüton’un yine aynı yerde oluşu büyük halk kitleleriyle kontaklar, başkalarının psikolojisini ve gereksinimlerini sezinleme yetisi.


Haritasında toprak elementi yoğun ve hava elementi hiç yok. Kişinin koruma, bakım gibi madde temelli ihtiyaçları sağlayan gideren bir yapıda olabileceğine hava elementi yoksunluğunun ise iletişimde, kendini ifade etmede problemler yaşayabileceğini, kendini hizmetiyle ifade etme ihtiyacı içerisinde olacağını gösterebilir.


Güneş, Ay kavuşumu boğada ve bu iki ana gösterge olumsuz, kötücül etkileri gösteren yıldızlarla birleşmekte. Güneş, Capulus ile ve Ay Algol ile kavuşumda. Bu iki yıldız kişinin odaklanmasına, direkt harekete geçme ve derine inebilmesine olanak sağlamış olabilir.


Güneş ve Ay’ının dispozitörü Venüs ise gayet güçlü bir konumda. 10. Ev köşe evde, yengeçte, kendi üçlüsünde ve Güneş’e göre oryantal konumda. Yengeç Venüs’ü hemşire kelimesinin bizzat karşılığı olabilir. Hizmet, koruma, aidiyet, bakım temalarında keyif ve tutku işaretçisi olarak görülebilir.


Marie Curie

Marie Curie veya doğum ismiyle Maria Salomea Skłodowska 7 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934

Polonya asıllı kimyager ve fizikçi. Sonradan Fransız vatandaşlığına geçmiştir.

Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazandı. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülü sahibi ve radyoloji biliminin kurucusudur. Çalışmalarıyla bir çığır açan Curie, Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı olmuştur.

Haritasındaki akrep stelyumu ilk dikkat çekenlerden. Güneş, Plüton karşıtlığı ise oldukça belirgin. 180 derecelik bu karşıt konumlanma, iki gezegenin iki farklı konunun birbirini görmesi olarak yorumlanır. 4. Evinde akrep Plüton taşıyan biri olarak moleküler biyoloji ve genetik okuduğumu söylemeliyim J Aynı konumlanmayı görünce şaşırmadım. Akrep burcunun derinliği, sezgiselliği, değişim ve dönüşümü simgeleyen yapısı ve simyayı net bir şekilde anlatmakta.Pek tabi tüm bu konuları başarıya taş