HIRSLARLA DOLU BİR YAŞAM

Güncelleme tarihi: 26 May 2020Bugün Zeki Müren’in Doğum günü. 6 Aralık 1931, saat: 05. 20, Bursa doğumlu Sanat Güneş’imizin haritasını inceledim sizler için.


Bu sefer Vedik astroloji bilgileriyle yazıya döküyorum. Ayrı bir çalışma olsun. Astrolojiyi hep Batı dilinden duymaya alışan okurlarım için Vedik Astrolojinin nasıl çalıştığı adına da bir bakış açısı kazanacağınızı düşünüyorum.


En başta bana tüm bu yolu açan ve bilgilerini her zaman fazlasıyla paylaşan Hocam Şebnem Ekşib’e sonsuz teşekkür ederek başlamak istiyorum.


Sanat Güneşi’miz Zeki Müren’in dolu dolu hayatı aslında içte çok derin bir hırsı, tutkuyu ve mücadeleyi barındırıyor. Yaşam da böyledir ya. Uyumlu ve güzel akan enerjileri pek tabi fark etmeyiz yaşamlarımızda. Onlar için mücadele vermemize de gerek kalmaz. Zaten o enerji uyumlu bir şekilde akıyordur. Bizi bu yaşımıza, bu zamanımıza getiren aslında hayat hırslarımız ve mücadelemizdir.


Sanat Güneş’imizin doğum haritasına ve hayatına baktığımızda da bu hırs ve mücadelenin ne kadar yoğun olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Vedik astroloji bilgileri ile anlatacağım için terim ve kavramlara yabancı olabilirsiniz fakat tek tek parantezler içerisinde açıklamalarını yaparak anlatacağım.


YÜKSELEN BURÇ (LAGNA)


Zeki Müren’in Lagna’sı (Yükselen burcu) Terazi. Sanatla iç içe olmasını, sanatın güneşi temsilini alması hiç de şaşırtıcı değil. Lagna’nın Nakshatrası (Takım yıldızı) Vishakka.

Bu yıldızın yöneticisi Jüpiter’dir. Jüpiter biliyoruz ki ün, şöhret, genişleme, popülerleşme verir. Yükselen gibi önemli bir derece yerleşimine denk gelen bu Nakshatra kişinin parlamasına olanak tanıyor.


Vishakka ise; hedeflere odaklanma ve kitlenme verir. Mesleki yetenekler olarak Tv ve Radyo spikerleri, konuşma ve hitabet gerektiren işlerde çok fazla görürüz. Zeki Bey’in konuşması ve hitabetini anlatmamıza gerek yok herhalde :)


Aşırı tutkulu bir yapı verir Vishakka. Her ne pahasına olursa olsun istediğini yapma enerjisi verir. Hedefe giden yolda her şey mubah mantığı hakim insanları ortaya çıkartabilen bir nakshatradır. Yöneticisi Jüpiter olduğu için sezgisel ve spiritüel bir yanları da vardır.


Vishakka’nın 2. Padasında (Derece yerleşimi – Batıdaki dekanlar gibi düşünün padaları)

2. pada Venüs etkisi verir. Sanat ve başarı enerjisini aldığını görebiliyoruz. Bunun haricinde Venüs’ün diğer gördüğümüz özelliği maddi enerjidir. Lüks ve maddi konuları da Venüs ile ilişkilendiririz. 2. Pada Dayanıklılık ve dünyevi konulara düşkünlük oluşturur. Parasal güce ve dünyevi varlığa önem veren kişilerdeki yerleşimdir. Zeki Bey’in önceliklerinde lüks ve maddi konforun önemli olduğunu görebiliyoruz.


TEMSİLCİLİKLER (KARAKA)


Vedik bilgileri ile bir haritayı incelerken en çok önem vermemiz gereken konulardan biri yükselen derecesi iken diğeri ise temsilcilikleridir. Belirli gezegenler belirli temsilcilikleri ifade ederler. Biz bunlara karaka deriz. Karaka temsilcilik demektir. (Batı astrolojisindeki Almutem Figürisler gibi düşünebilirsiniz.)


Zeki Bey’in haritasındaki Atmakaraka Jüpiter gezegenidir. Atma ruh demek, karaka temsilcilik. Ruhunun temsili gezegen olarak Jüpiter’i görüyoruz. Yengeç burcunda ve yüceldiği bir yerleşimde. Popülerlik, ün ve şöhretle ilgili olan Jüpiter’in yengeç burcu yerleşimi besleyicilikle, sezgisellik ve hayırseverlikle ilişkilidir. Zeki Bey’in mirasının 2 vakıfa bağışlandığını biliyoruz. Biri TEV, diğeri Mehmetçik Vakfı. Bu cömertlik ve hayırseverlik enerjisini her ne kadar kişinin hayatının hırs ve mücadele ile dolu olduğunu düşünsek de Jüpiter yerleşimi bize bu gönlü gösteriyor. Vicdanın kişi için ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.


Vedik’te kullandığımız evlerin gücüne ve ilişkilendirildikleri anlamlarına göre aldıkları isimler vardır. Dharma evler, Artha evler, Kama evler, Mocha evler. Zeki Bey’in Jüpiter’i Artha evde yerleşimde. (10. Ev)


Artha evde Jüpiter yerleşimi ve kişinin ruhsal görevleri olarak kendi tekamül sürecinde toplumsal statü, işi, kariyeri en hassas alanları ve en çok çaba verdiği önemli konular olacak demektir.


AMİTYA KARAKA ve Yardımcı Harita (NAVAMSA)


Amitya Karaka kariyer, başarı ile ilgili temsilcidir. Dünyevi olarak çabalarımızı ve emeklerimizin karşılığını nasıl alacağımızı gösterir. Amityakarakası Satürn gezegenidir.

Vedikte ayrıca yardımcı haritalar kullanırız. Doğum haritası (Rashi) iken ruhsal tekâmül sürecinde Navamsa haritası kullanırız. Rasi haritanız fiziksel dünyadaki varlığınızı, içinde bulunduğunuz durumu ve eylemlerini anlatırken, Chandra (Ay) haritası zihninizi, nasıl tepkiler verdiğinizi anlatır.


Batı astrolojisindeki karşılığı olarak Rashi, Natal haritanız; Chandra, Secondary Progress (2.cil ilerletim haritanız); Navamsa ise harmonik harita olarak görülebilir.

Navamsa dokuzuncu bölüm anlamına geliyor. Kullandığımız bu harita 9 rakamının da temsili olarak ruhsal yolculukla oldukça alakalıdır. Kaderinizi, görünmez eli, gizli gücü anlatan yardımcı haritadır.