KOVA DÜNYASI (MARS KOVA BURCU)

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2020


Kova Dünyasını Biraz Daha Anlamlandıralım mı?


Gelin sizlerle birlikte yeni bir bakış açısına sahip olalım. Beni çok heyecanlandıran bir çalışma içerisine girdim. Mars Kova burcuna geçiyor.


Kova burcunun ne olduğunu anlamak için hava elementindeki burçları şöyle bir düşünmek gerekli.


İkizler, Terazi ve Kova Burçları. İkizler burcunda araştırmalara giriyoruz.

Terazide hak vermeyi, politikayı, denge ve adaleti öğreniyoruz. Fakat kova burcu, tüm bunların dışında çok daha marjinal bir tarafta kalıyor. Hem bu ikisini yani bu konuları kapsıyor, hem de farklı bir perspektiften bakışı bize sunuyor.


Bu sunduğu perspektif ise kolektif ağı, içinde barındırmasından kaynaklı, düşünün ki bir Kova kadınını eşi aldatsın, aldattığı eşini aldatan kadınla oturup yemek yemesi, tamamıyla saf prototip bir kova kadınına hitap eden bir davranış şeklidir. Çünkü Kova keşif etmek kaşiflik, maceraperestlik kendini ilme ve bilme adamakla çok fazla alakalıdır. Fakat işin heyecanlı kısmı sadece onu keşif etmektir.


Bu keşfin nasıl kullanılacağı, hangi alanlara hizmet edeceği kaşifi önemsettirmez. Tıpkı Albert Einstein’ın, aslında bir hidrojen atomunu patlatmasıyla, atom bombasını icat etmesi gibi. Kendisinin de itirafıyla aslında kişi atom bombasını ortaya çıkartmak istememişti, onu heyecanlandıran kısım ise bunu keşif etmesiydi.

Kaşiflikten bahsedersek, aklımıza Kristof Kolomb gelir. Kristof Kolomb Amerika’yı keşif ettiği tarihi 12 Ekim 1492 yılıdır. Bu tarihe baktığımızda, yine baş rolde Kova burcunun olduğunu görüyoruz. Satürn Kova zamanınayken, buranın kaşifliği ortaya çıkıyor.


Fakat aslında, Kolomb’dan önce burası keşif ediliyor ama Kolomb’un bu tarihi, Amerika’nın sömürgeciliğine başlandığı tarihtir. Bu şekilde baktığımızda, Satürn kısıtlılıkları, engelleri ve ırkları anlatırken, Satürn’ün kova transiti ise bu ırkın marjinalliği, özgürlüğü ve bağımsızlığını gösteriyor. Fakat Amerika’nın keşif zamanında Satürn’ün karşısında bulunan Jüpiter ve yine karşıt burcu Aslan’da bulunun Mars’ın etkisiyle, buraların sömürgeleştirilmesi, krallar tarafından liderlik yapılması ve bağımsız olan toprakların belirli sınırlarla krallıklara ve üst otoriteyi yönetime bağlanmasını açıklamaktadır.

Kolomb’un kendi haritasına baktığımızda ise Güney Düğümü Yengeç burcunda Kuzey düğümü ise Oğlak burcundadır. Keza keşifleri, kaşifleri gösteren Jüpiter ise oda Oğlak burcundadır.


Buradaki Kuzey Düğüm Oğlak kısmı, Jüpiter’in Oğlak burcunda düşüşte olduğuyla çok alakalı, çünkü düşüşte olan Oğlak burcu keşif edilen yeri diğer yandan statü farklılıklarına ayırması (Oğlak Burcu) ve bu şekilde oranın yönetimini başkalarına vermesiyle çok alakalıdır. Keza Yengeç burcu da antropolojiyle, geçmiş kökenlerle, atalarla oldukça alakalıdır.