Merkür Kova Burcu’nda Retro
Sevgili Arkadaşlarım,

Yıl genelinde üç kez Retro yapacak olan Merkür ilk Retro’sunu gerçekleştiriyor. 29 Ocak 2021 saat 18.52’de Merkür Kova Burcu’nun 26 derecesinde durağan olacak. Yaklaşık iki gün boyunca “Ben durdum beni dinleyin” diyecek. 31 Ocak 2021 saat 18.52’de Merkür Kova Burcu’nun 26 derecesinde geri hareketine geçiş yapacak. 22 Şubat’a kadar ve Kova Burcu’nun 11 derecesinde düze çıkacak.

Merkür’ün durağan zamanı fikirlerde sabitlik yaratabilir. Başka görüşlere karşı önyargılı olma tutumunu artırır. Bu günler içindeyken ağzımızdan çıkanı kulaklarımız duyarak konuşmalıyız. Fikirlerimiz bir başkasının hayatını -niyetinize göre- iyi ya da kötü etkileyebilir.


Merkür’ün durağan ve Retro zamanlarını nasıl değerlendirmeniz gerektiğine dair detaylı bilgileri görsele tıklayarak okuyabilirsiniz:

İletişim gezegenimiz Merkür bu yıl iletişim burçlarını temsil eden hava elementi grubunda Retro hareketini gerçekleştirecek.


Merkür’ün mitolojideki ismi Hermes’tir. Topuklarında kanatları olan ve elinde Kadüse asası tutan genç bir delikanlıdır. Üstün nitelikleri, hızı ve keskin zekasıyla büyüleyici özelliklere sahiptir. Bu özellikleri onu Tanrıların habercisi yapmıştır. Görevi haber ulaştırmak, Tanrılarla iletişimi sağlamaktır. Diğer yandan tüccarlar, yolcular, hatipler ve hırsızların Tanrısı olarak da geçer.


Merkür, astrolojide kısa yolculuklar, ulaşım, kardeş, yakın akraba, yakın çevre, genç insanlar, ilköğretim, hırsızlar ve ticaret konularını temsil etmektedir.


Merkür, İkizler ve Başak Burcu’nda yönetici gezegendir. Zıt burçları Yay ve Balık’ta düşüştedir. Kova Burcu’nda yücelir; gerçekçi bir zihin, keskin zeka verir ve hızlı öğrenmeyi sağlar. Aslan Burcu’nda zarardadır. Merkür Retro’sundan etkilenecekler İkizler, Başak ve özellikle de Kova Burç’larıdır.


“Benim Merkür’üm Retro. Merkür’ün Retro zamanları beni etkilemez!” diye düşünenler var. Onlara şunu söyleyebilirim: Kişisel haritalarınızda Merkür gezegeniniz (Rx-Retro) ise o enerjiyle doğmuşsunuzdur. Bildiğiniz, aşina olduğunuz enerjidir. Zaten Merkür konularıyla ilgili sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Retro zamanları muaf olmadığınızı üzülerek belirtmek isterim. Elbette astrolojide tek bir gösterge üzerinden yorum yapmak doğru değildir; ben burada genel hatlarına değindim.


Merkür Kova, “Ben haklıyım” dedirtebilir. İletişimde, hak iddia etme ile ilgili sıkıntılar ve yanlış anlaşılmalar görülebilir. Yaşanan iletişim problemlerinin üzerine gitmemeli ve Retro zamanının geçmesini beklemelisiniz. Konuyu Retro bitiminde yeniden ele almalısınız.


Eşit ev sistemine göre Türkiye haritasının 8. evini Kova Burcu kesmektedir. 8. evin temsil ettiği finans konuları, borçlar ve ödeneklerle ilgili sıkıntılar gündeme gelebilir. Hak-hukuk, özgürlük, bireysellik ve küresel sorgulamalarla karşı karşıya kalabiliriz. Aşı sürecinde yaşanabilecek gergin anlar gündemimize yansıyan haberler arasında olabilir.


Bu süre zarfında dikkat edilmesi gerekenler:


  • Mesajlaşmalara dikkat!

  • Para transferlerine dikkat!

  • Posta, kargo teslimatları gecikebilir!

  • Posta, kargo gönderirken adresi doğru yazdığınıza emin olmalısınız!

  • Bilgisayar ve cep telefonlarınızı yedeklemelisiniz!

  • Retro dönemlerinde elektronik aletlerin arızalanma oranı artar. Teknoloji firmaları özellikle bu dönemleri takip eder, ürünlerinde indirim uygular. İndirimlere kanmamalı ve yeni cihaz alınmamalıdır! Eğer zaruriyse arızalı ürünlerinizi yenileyebilirsiniz.


Yükselen Burcunuza göre okumalısınız. Bilmiyorsanız Güneş burcunuza göre okuyabilirsiniz.