Mesleğiniz?: TAŞIYICI ANNELİK

Güncelleme tarihi: 30 May 2020

Makalemin orjinali İngilizce dilinde OPA' nın (Profesyonel Astroloji Organizasyonu) Yılda 4 kere çıkardığı "The Career Astrologer" dergisinde yayınlanmıştır. İçeriğe ulaşmak için link: https://www.opaastrology.org/Dec2018opaSolstice.pdf

Bir Meslek olarak: TAŞIYICI ANNELİK


Astroloji eğitimime klasik- ortaçağ astrolojisi ile başladım. Bu yolculuğumda klasik dönemin iş kollarının hangi gezegenlerle ifade edildiğini öğrendim.


Ortaçağ Astrolojisi bilgilerinde asli üç mesleki gösterge vardır. Mars, Venüs ve Merkür. Mars; militarizm, demircilik, marangozluk ve kaba güç gerektiren tüm işler iken Venüs, sanat, giyim, örme dokuma, eğlence alanlarıydı.


Ya da Merkür; yazarlar, tüccarlar, habercilerdi. Güneş ve Ay; Kral ve Kraliçe olarak belirlendiğinden onların dönemin meslek alanlarında yerleri yoktu.


Ptolemi zamanı için bu bilgiler temeli oluşturdu. Eğitimime daha sonra neo-klasik yaklaşımla devam ettim. William Lilly’nin Christian Astrology isimli eserinde yer alan kariyer ve meslek konularıyla ilgili signifikatörlerin önemi büyük.


Din ile ilgili alanların meslek olarak görülmediği evrenden Jüpiter’i ayıkladım. Çiftçilik ve toprakla ilgili alanların genelde kişiye aileden doğal olarak gelmesinden dolayı meslek olarak görülmediği evrenden Satürn’ü ayıkladım.


Ve bu süreçten sonra modern zamanlara dalış yaptım. Yeni jenerasyonun meslekleri oldukça farklı. Kim bilebilirdi ki sualtı golf topu toplayıcılığının bir meslek olacağını ya da köpek gezdiriciliğinin…


Enformasyon çağına girişimiz ve teknolojinin evrimiyle artık astrolojide meslek göstergelerini bulmakla işimiz bitmiyor. O göstergenin sunduğu tüm alanları da iyi belirlemek gerekiyor.


Tek bir alanda ilerle ve bu alanda uzmanlaş, işinin en iyisi ol!


Bu fikrin günümüzde giderek çürüdüğünü söylemeliyim. Bireyin sadece okuduğu, ilgi duyduğu alanlarda çalışmakla sınırlı kalmayıp farklı alanları deneyimlemesi ve bu alanları birleştirebilme özelliğine sahip olması gerekli.


Öğrencilere ve öğrenci adaylarına verdiğim danışmanlıklarda bu hususa oldukça önem veriyorum. Özellikle yeni jenerasyonun farklılıkların bir arada olduğu ve giderek globalleşen dünya üzerinde mücadele edeceklerini hatırlayalım.


Çok yönlü iş sahalarının oluşturulması gerek. Günümüz meslek anlayışı için en önemli dopingin farklılıkları birleştirebilen kişilerle olacağını düşünüyorum. Fakat bu farklılıkları çözmek için sadece bulduğumuz tek bir gösterge işe yaramayacak. O göstergeyi besleyen noktaları da araştırarak bir yelpaze çıkartmamız gerekli.


Hocam, Öner Döşer’in bize sunduğu Meslek Göstergesi hesaplama tekniğinde birçok göstergeyi asaletlerine göre değerlendiriyoruz ve haritadaki en asaletli olarak belirlediğimiz bir aday, kişinin meslek göstergesi olarak belirleniyor.


Tekniği ve kullanılan göstergeleri detaylı anlatımlar ile Profession Significators adlı kitabında bulabilirsiniz. Bu tekniklere iki ayrı yaklaşımda bulunuyoruz. Öncelik Meslek göstergesi hesaplaması, harita sahibinin hayatı boyunca hangi meslekleri yaptığı ve diğeri finans göstergesinin bulunması yani hangi alanlardan gelir elde ettiği.

Tekniklerde kullanılan göstergeleri kısaca toplarsak;

Köşe evlerde yer alan gezegenlere bakıyoruz (1. Ev /4. Ev /7.ev /10. Ev)

Mc yöneticisi her zaman gösterge adayıdır.

Ve Meslek Noktası


Finansla ilgili göstergeler:

1- Şans Noktası ve yöneticisi

2- Finans Noktası ve Yöneticisi

3- 2. Evin durumu

4- Jüpiter

Bu dört göstergeye bakmamız gereklidir.

Konuyla ilgili olan örneğim bir Taşıyıcı Anne. Haritasını paylaşmak istiyorum. İsminin gizli tutulması kaydıyla bizle hayatını ve doğum bilgilerini paylaştı. Kendisine tekrar teşekkür etmek istiyorum.


Kişi hakkında bilgiler:

· Üniversite Mezunu- Bölüm: Okul öncesi Eğitim

· Mezuniyeti sonrası Anaokulu öğretmenliği yaptı.

· 2 yıl cafe işletmeciliği yaptı. İşlettiği Cafe, Üniversite kampüsü içerisinde. Ev yemekleri yaparak öğrencilere hizmet sundu.

· Bu süreçten sonra evlere temizlik hizmeti veren bir işletme kurmuştur.