Türklere Göre Yaşama ve Ölme Sanatı

Güncelleme tarihi: 29 Eki 2020

Makalemin orjinali İngilizce dilinde OPA' nın (Profesyonel Astroloji Organizasyonu) Yılda 4 kere çıkardığı "The Career Astrologer" dergisinde yayınlanmıştır. İçeriğe ulaşmak için link: https://www.opaastrology.org/images/careerastrologer/opasept2017.pdf


Türklere Göre Yaşama ve Ölme Sanatı

-Jüpiter Dönüş Haritaları-


Türkler ölmeyi biliyorlar, hem de iyi biliyorlar. Ben de ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyeceğini bilecek kadar tecrübeliyim. Burada hiç yoktan ordular kurmak ve bu orduları ölüme sürüklemek mümkün. Bu imkânlardan bol bol faydalanıyorum. Fakat meydana getirdiğim orduları sendeleten bir engel var: Türklerin yaşayan hatıraları! Üç-dört yüzyıl önce her kudreti ve her milleti yenen Türkler, şimdi de silinmez hatıralarıyla her teşebbüsü sendeletiyorlar. Hemen her yürekte bu korkuyu seziyorum. Demek ki yalnız Türkleri değil, onların tarihini de yenmek lazım. Bu durumda ben, Türklerin düzinelerle milleti idare etmelerindeki sırrı da anlıyorum. Onlar milletleri bir kere yeniyor fakat kazandıkları zaferleri ruhlara ve nesillere nakşedebiliyorlar.

M. Montecuccoli (Avusturyalı Komutan)

Yukarıdaki cümleler bana Akrep’in ruhunu anlatıyor. Yenmek ya da yenilmek, başarı ya da zafer… Bunlar tartışılacak konular… Fakat birçok dünya liderinin, politikacıların Türkler hakkında vurguladığı bir olgu var. Tehdit karşısında birleşme gücüne sahip olmak. Aşk, vatan sevgisi, din, ideoloji uğruna can feda edebilmek. İşte bu durum da Jüpiter’i ve akrep burcunu anlatıyor. Eldeki tüm kısıtlı kaynaklarla olmayacak denilen şeylerin oldurulması, geçilebilir denilen geçitlerin geçilememesi, kriz, yokluk ve ölümcül durumların üstesinden gelinebilmesi tam da akrebin doğasındadır.


Ölümü göze almak ve bunu yaparken toplumsal olarak birleşmek. Hangimiz kendimizden daha değerli olduğunu düşündüğümüz bir olgu uğruna kendisini hiçe saymayı göze alabilir? Bunun açıklamasını astrolojik olarak görebilir miyiz? Avusturyalı Komutan Montecuccoli “Türkler ölmeyi biliyorlar.” Diyor.


Türkiye’nin astrolojik haritasında bu göstergeleri bulabilir miyiz?


Türkiye Kuruluş Haritası

29.10.1923 Saat: 20.30 Ankara


Yukarıda paylaştığım Türkiye Haritası’nda Plüton, 4.ev Mars ve Akrep burcundaki Stelyum en çok dikkat çeken göstergelerdir. Biliyoruz ki Cumhuriyet kurulmadan evvel, bu topraklar Osmanlı yönetimindeydi. Fakat Osmanlının çöküşü ile deyim yerindeyse ülke “küllerinden yeniden doğmayı” başarmıştır. İşte bunun direkt göstergesi yükselen burcuna yerleşmiş Plüton’dur. Avusturyalı Kumandanın sözlerindeki “onların tarihini de yenmek lazım” sözlerindeki anlamı ise Plüton’un yengeç burcundaki yerleşimi ile açıklayabiliriz. Bu mücadelenin askeri zaferlerle kazanılmış olduğunu hatırlarsak 4. Evde yerleşen Mars’ın dikkat çektiğini görürüz.


Peki, Akrep burcundaki Stelyum?


İşte bu noktada söylenecek çok şey var. Akrep, yaşamayı da ölmeyi de iyi bilir. Keza Akrep’in yönetici gezegeni Mars ve modern yöneticiliği Plüton’dur. Bu yerleşimleri de yukarıdaki satırlarda belirtmiştik. Türkiye Haritasında iyiciller olarak bilinen Güneş’in, Venüs’ün ve Jüpiter’in ek olarak Şans Noktasının akrep burcunda yerleşimlerinin önemli rolleri vardır.

Bu yıl, 12 yıl aradan sonra Jüpiter akrep burcuna geçiş yapacak ve tüm bu iyicillerin üzerinden tek tek geçecek. Türkiye Haritasının en güçlü yerleşiminin üzerine büyüteç tutacak. Jüpiter bağ kurduğu her yeri büyütmeye, genişletmeye ve yayılmasına olanak tanır. Tıpkı bir büyüteç gibi olayları büyütür.


Jüpiter, ülke haritasında oldukça söz sahibi olan bir gezegendir. Kuruluşundan bu yana Ülke birçok kriz, değişim ve dönüşüm yaşamıştır. Deyim yerindeyse ölmüş, dirilmiş tekrar etmiştir… Bu durum ülkenin birçok alanında olmaktadır. Ekonomi, siyaset, dış ülkeler, içte terör ile mücadele, spekülasyonlar ve manipülasyonlar birçok alanda görülmektedir.


Bu durum Jüpiter’in haritada oldukça söz sahibi olduğunun da göstergesi olabilir.

Mc noktasının ve 6.evin yöneticisidir.

Güney Ay Düğümünün yöneticisidir.

2. evi kesen burcun da yücelim yöneticisidir ve bu eve üçgen açı yapmaktadır.

Yükselen burç Yengeç’in yücelme yöneticisidir.

Jüpiter’in akrep burcundaki yerleşimi Türklere özgü tehdit anlarında birleşme özelliğinin vurgulandığını belirtmektedir. Jüpiter’in yükselen yengeç burcunun yücelme yöneticisi olması; Ülkenin kimliğini, kendini tanıttığı yüzünü de etkilemektedir. Ülkemizdeki farklı inançların birleşmesini ve bir dine, öğretiye karşı aşırı ölçüde, tutkuyla bağlılığı ya da körü körüne yandaşlığını da göstermektedir.


Krizleri, değişim ve dönüşümleri gördüğümüz akrep burcu Türkiye Haritası’nda 5. Eve yerleşmiştir. 5.ev ile çocuk, sanat, eğlence merkezleri, borsa ve spor temaları vurgulanmaktadır. Bu temalardaki spekülasyonları, istismarları da ülke olarak deneyimlemekteyiz.


Mc noktası / 10. evin yöneticisi olması ise üstlerin ve otorite figürlerinin bizim için önemli olduğuna fakat yöneticisinin akrep burcundaki yerleşimi bu konularda manipülatif etkilere açık olmamıza, Akrep’in gölge tarafı olan güç arzusu, öfke ve karşı tarafın zayıf yanından vurma gibi, kindar temaların da görüldüğüne işaret etmektedir.


Haritanın kök hanesinde yani 4.evde Mars gezegeni bulunmaktadır. Bu durum ülkenin kuruluşunda savaş ve mücadele olduğunu hatırlatır. Ayrıca Jüpiter de 6. ev yöneticisidir. Bu yöneticiliğiyle askeri yönünü, kuralları, disiplin ve düzeni akrep doğasıyla yansıttığını anlatmaktadır.