VENÜS JÜPİTER KAVUŞUMU

Güncelleme tarihi: 27 Mar 2020


24 Kasım’da tam da Öğretmenler gününe denk gelen bir kavuşum var gökyüzünde. Astrolojide iki iyicil Venüs ve Jüpiter, Dünya’dan bakışla aynı hizada görülecekler. Bunun bize yansıması ise bolluk, bereket, şans ve fırsatlar olacak.


İslami astrolojide El Rezzak, rızk isimleriyle anılan Jüpiter kendi asaletinde Yay burcu'ndayken bizleri hak, hukuk, adalet arayışına sürükler. Kendimizi daha tutkulu, heyecanlı ve yeni deneyimleri keşfetmeye hazır hissetmemize vesile olur. Ki tüm bu transiti bu yıl yaşadık. Diğer gezegenlerle etkileşimlerini tek tek atlattık.


Tam yay burcundan çıkarken, son derecelerindeyken Venüs ile güzel bir kavuşum yapacak. Bu kavuşum hepimizin hayatlarının belirli alanlarında şans, bolluk, güzellik ve bereket olarak yansıyacak.


Venüs, Jüpiter kavuşumu Neler yaşatır?


Doğum Haritasında bu kavuşuma sahip olan kişileri araştırdığımda pek çoğunun mal varlığının yüksek olduğunu, ticaretle ilgilendiklerini, yardımsever ve açık görüşlü oldukları keşfettim. Bu kavuşum kişiye atalet dürtüsü verebildiği gibi rahat bir akış sergilenmesine de vesile oluyor.


Eğitim konusunda sabırsızlık verebiliyor, sahnede olmak, içinde bulunduğu sektörde ya da uğraştığı işlerde başarı ve parlama verebiliyor. Fakat Jüpiter’in bir diğer özelliği de büyütücü etkisi. Eğer kişinin iradesi bu etkiyle başa çıkabilecek kadar güçlü değilse holiganizm, tarafçılık, çok fazla harcama, kibir ve tembellik verebiliyor.


Bu kavuşumu bir de yay burcundayken değerlendirelim. Ve doğum haritasında bu etkileşimi yaşayan örnekleri size vereyim.


Barbara Hutton


Woolworth mirasçısı Barbara Hutton çokça evlenip boşanmasıyla ünlü ve zengin bir eski efsane. Fakat tüm edindiği mal varlığını lüks harcamalarıyla ziyan eden ve harcayan bir yaşam öyküsü bulunuyor.


Onun da haritasında Jüpiter, Venüs kavuşumu çok sağlam bir etkileşimde ve Plüton bu kavuşuma karşıt açı ile bağlı.


Karşıt açılarda sözü geçen gezegen diğer uçtaki gezegenlerin üstünde hâkimiyet kurar. Burada Plüton güçlü olma istekliliği yaşatıyor harita sahibine. Ve kişi bu gücünü kullanırken gereğinden fazla harcamalarıyla tüketiyor.


Ersin Kalkan’ın Sabah Gazetesi’nde 2013 yılında yayınlanan yazısından bir altıntı ile Barbara’nın hayatına ışık tutalım…

“Barbara Hutton dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mücevher alıcısı. Annesi yedi yaşında intihar eden bu zengin kadın, kendisine kalan bütün mirası votkalı sabah kahvaltılarına ve çok kıymetli mücevherlere harcıyor.”


Bu bilgiyle annesinin yaşamı üzerinde Venüs ve Neptün’ün tam açı ile 150lilik yaptığını görüyoruz. Diğer bir güçlü anne göstergesi Ay’ın da Plüton ile 150 derecelik görülmeyen açısı var. Her iki etkileşim de intihar olayının kadersel göstergesi olmasına işaret.


Belki de Venüs’ü Jüpiter’den ayırarak, har vurup harman savurtan bu açı konfigürasyonudur. Annesinin intiharı ile genç yaşında geçirdiği travma onun hayatını lüks içinde tüketmesine vesile olmuş olabilir.


Louise Abbema

Yine bu açı konfigürasyonunu gördüğümüz bir diğer ünlü isim Fransız empresyonist ressam Louise Abbema. 1853’de Etampes’de doğan Louise Abbema’nın resim yeteneği çok genç yaşta ortaya çıkmış. Dönemin ileri gelenlerinin portrelerini yapmak için Paris’e gittiğinde Paris Town Hall, The Paris Opera House, Theatre Sarah Bernhardt gibi binaların duvar resimlerini yapmış.


Venüs sanat demek. Jüpiter’le birleşmesi sanatın yücelmesini etkiliyor. Fakat Jüpiter varlık da demek. Bu haritada yaratıcılıkla daha fazla ön plana çıkması, Aslan burcunda yerleş