YÜKSELENE GÖRE BESLENME VE DİYET

Güncelleme tarihi: 1 Nis 2020NOSCE TE IPSVM

“Kendini BİL”


Apollon Rahiplerinin en büyük merkezi olan Delf Mabedi’nde yaşatılan Apollon Kültü’nde Tanrısal Işık’a ulaşmak için insanın içindeki gizli ışığı bilmesi gerekliydi. Bunun yolu ise kişinin kendi sırlarını yani kendi içindeki ışığı bilmesinden geçmekteydi. Mabedin kapısına yazılmış olan bu gizli öğreti, ezoterik anlamda bize kendimizi bilmemiz gerektiğini öğütlüyor.


Daha sonraları ise Anadolu’ya yayılan bu söz Sufi’ler arasında “Kendini bilmeyen, Rabbi’ni bilemez” şeklinde yayılmıştır…Peki, kendimizi nasıl bileceğiz?

İşte en önemli noksan burada. Çünkü dış mihraklar o kadar çok ki… Bizi etki alanında bırakan, çevresel etmenler yüzünden kendi içimize dönemez olduk. Ne yemek yiyeceğimizi, ne içeceğimizi, nerede kalacağımızı, nerede uyuyacağımızı, nasıl giyineceğimizi hatta nasıl sevişeceğimizi bile başkalarının kararlarına bıraktığımız bir zamanda yaşadığımızı farkına varmalıyız en önce.


O kadar trajik ki.. Daha tertemiz bedenlere sahip bebeklerimize yedirmemiz için renkli renkli reklamlarla süsledikleri bebek bisküvileri aslında bir zehir.. Yediğimizde nasıl dişlerimize yapışıyorsa aynı şekilde bağırsaklarımıza da yapışıyor ve bunu bile bile bebeğimize bu zehri yediriyoruz.


Aklım almıyor ki Tarım ya da Sağlık Bakanlıkları nasıl bu ürünlere izin veriyor! Süpermarket reyonlarımızın %90'ı zehir. Yediklerimizin %90’ı çöp.


Peki, ne yapacağız?

Kendimizi tanıyacağız. Bedenimizi tanıyacağız. Alışkanlıkları değiştirmek evet! Kolay değil fakat kendimizi sınayarak bu işe başlayacağız. Bu yiyeceği gerçekten yemek istiyor muyum? Bu rengi gerçekten giymek istiyor muyum? Bu eşyayı gerçekten kullanmak istiyor muyum? İşte bu sorularla kendimize bir yutkunma süresi vereceğiz ve ondan sonra yaşamımızın otokontrolünü yeniden elimize alacağız.


Vücut kilo vermeye programlıdır!


Spor yapmanıza gerek yok, kalori hesabı yapmanıza da gerek yok (bknz: glisemik indeks) Az az ve sık sık yiyeyim? Gerek yok. Akşam 19.00’dan sonra yemek yemeyeyim? Gerek yok. Vücut neye ihtiyaç duyuyorsa o yenecek, vücut neye ihtiyaç duyuyorsa o aktivite yapılacak.


Peki, vücut neye ihtiyaç duyuyor?

İşte bunun farkındalığına varmak bizim görevimiz. Çünkü vücudumuz zaten kendi kendini programlıyor. Sempatik ve para-sempatik sinir sitemimiz var. İstemsiz kalbimiz atıyor, hormonlarımız çalışıyor, gözlerimiz kıpraşıyor, nefes alıp veriyoruz. Bu rutinler bizim kontrolümüz dışında vücudumuzun zaten yaptığı eylemlerken bizim bu sistemi bozma nedenlerimizi sorgulamamız gerek.


Farkındalık için Astroloji


Astroloji her konuda bize ışık olduğu gibi şifa alanında da ışık tutuyor. Ben tıp hekimi değilim ya da bir diyetisyen değilim. Lütfen yazdığım tüm bu bilgileri bir araştırma yazısı olarak kabul edin. Şifa amaçlı ya da medikal açıdan uygulamayın. Öncelik her zaman doktorunuza, diyetisyeninize ya da bu işi bilir kişilere danışmaktır.